Co budete k založení potřebovat:
-
občanský průkaz
-
správní poplatek (založení živnosti 1 000 Kč, založení další živnosti 500 Kč) • Adresu sídla Vašeho podnikání
-
pokud je shodná jako Vaše trvalé bydliště, stačí občanský průkaz.
-
pokud je jiná než Vaše trvalé bydliště, je nutný souhlas s umístěním sídla od majitele nemovitosti
-
Postup založení živnosti:
-
Vyhledejte si nejbližší pobočku živnostenského úřadu, seznam všech poboček najdete zde: https://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0056 (vyberte nejprve okres, poté vyhledejte nejbližší město).
-
Na živnostenském úřadu řeknete, že chcete založit koncesovanou živnost na malou nákladní dopravu do 3,5 tun (pokud se rozhodnete pro rozvoz na kole, řeknete, že chcete založit volnou živnost).
-
Zaplatíte poplatek, pokud ještě žádnou živnost nemáte (poplatek činí 1 000 Kč). Pokud už nějakou živnost máte, za další živnost zaplatíte pouze 500 Kč.
-
Nechte úřad, ať kontaktují zdravotní pojišťovnu, správu sociálního zabezpečení a finanční úřad a oznámí jim Vaše podnikání (nebudete tak muset instituce kontaktovat Vy).
-
Vyčkejte, než Vám živnostenský úřad koncesi vyřídí (obvykle 14 dní), rozhodnutí Vám přijde poštou. V případě pěšího roznosu je možná spolupráce ihned, volnou živnost Vám úřad založí na počkání.
Odvody spojené s živností
V rámci živnosti je nutné hradit:
-
sociální pojištění
-
zdravotní pojištění
-
daň z příjmu
Způsob úhrady odvodů:
-
paušální režim
-
každá část zvlášť
1. Paušální režim
Všechny tyto odvody je možné platit v rámci tzv. paušálního režimu, ve kterém máte možnost měsíčně platit daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění najednou. Celková částka měsíčně činí 7 498 Kč. Tato varianta je vhodná zejména pro živnostníky, kteří chtějí šetřit čas
a náklady spojené s přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ, navíc nemusíte v rámci paušálního režimu podávat daňové přiznání.
Pokud chcete do paušálního režimu vstoupit, zajděte na nejbližší pobočku finančního úřadu
a požádejte o vstup do paušálního režimu. Seznam poboček najdete zde: https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/organy-financni-spravy/financni-urady
2. Klasická úhrada odvodů
Pokud chcete platit odvody zvlášť a daňové přiznání podávat, je nutné kontaktovat finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a OSSZ za účelem zjištění podrobností k platbám.
Minimální záloha na zdravotní pojištění činí 2 968 Kč měsíčně. Pro číslo účtu a podrobnosti k platbě kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu. Níže jsou vypsané kontaktní údaje pro všechny pojišťovny:
VZP – 952 222 222, [email protected]
ZPŠ – 800 209 000, [email protected]
OZP – 261 105 555, [email protected]
RBP – 800 213 213, [email protected]
VoZP – 222 929 199, [email protected]
ZPMV – 222 222 255, [email protected]
ČPZP – 597 089 205, [email protected]
Minimální záloha na sociální pojištění činí 3 210 Kč měsíčně. Informace k platbě Vám sdělí kontaktní pracoviště české správy sociálního zabezpečení. Kontakty najdete zde: https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty
Povinnost platit daň z příjmu Vám vzniká až po podání daňového přiznání. První rok podnikání tedy nemusíte daň z příjmu řešit, výpočet daně proběhne v následujícím roce v rámci daňového přiznání, v dalších letech je postup stejný.