Co budete k založení potřebovat: 

 • občanský průkaz

 • správní poplatek (založení živnosti 1 000 Kč, založení další živnosti 500 Kč) • Adresu sídla Vašeho podnikání

  • pokud je shodná jako Vaše trvalé bydliště, stačí občanský průkaz.

  • pokud je jiná než Vaše trvalé bydliště, je nutný souhlas s umístěním sídla od majitele nemovitosti

Postup založení živnosti: 

 1. Vyhledejte si nejbližší pobočku živnostenského úřadu, seznam všech poboček najdete zde: https://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0056 (vyberte nejprve okres,  poté vyhledejte nejbližší město).

 2. Na živnostenském úřadu řeknete, že chcete založit koncesovanou živnost na malou nákladní dopravu do 3,5 tun (pokud se rozhodnete pro rozvoz na kole, řeknete, že chcete založit volnou živnost).

 3. Zaplatíte poplatek, pokud ještě žádnou živnost nemáte (poplatek činí 1 000 Kč). Pokud už nějakou živnost máte, za další živnost zaplatíte pouze 500 Kč.

 4. Nechte úřad, ať kontaktují zdravotní pojišťovnu, správu sociálního zabezpečení a finanční úřad a oznámí jim Vaše podnikání (nebudete tak muset instituce kontaktovat Vy).

 5. Vyčkejte, než Vám živnostenský úřad koncesi vyřídí (obvykle 14 dní), rozhodnutí Vám přijde poštou. V případě pěšího roznosu je možná spolupráce ihned, volnou živnost Vám úřad založí na počkání.

Odvody spojené s živností

V rámci živnosti je nutné hradit:

 • sociální pojištění

 • zdravotní pojištění

 • daň z příjmu

Způsob úhrady odvodů:

 • paušální režim

 • každá část zvlášť

1. Paušální režim

Všechny tyto odvody je možné platit v rámci tzv. paušálního režimu, ve kterém máte možnost měsíčně platit daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění najednou. Celková částka měsíčně činí 7 498 Kč. Tato varianta je vhodná zejména pro živnostníky, kteří chtějí šetřit čas
a náklady spojené s přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ, navíc nemusíte v rámci paušálního režimu podávat daňové přiznání.

Pokud chcete do paušálního režimu vstoupit, zajděte na nejbližší pobočku finančního úřadu
a požádejte o vstup do paušálního režimu. Seznam poboček najdete zde: https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/organy-financni-spravy/financni-urady

2. Klasická úhrada odvodů

Pokud chcete platit odvody zvlášť a daňové přiznání podávat, je nutné kontaktovat finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a OSSZ za účelem zjištění podrobností k platbám.

Minimální záloha na zdravotní pojištění činí 2 968 Kč měsíčně. Pro číslo účtu a podrobnosti k platbě kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu. Níže jsou vypsané kontaktní údaje pro všechny pojišťovny:

VZP – 952 222 222, [email protected]

ZPŠ – 800 209 000, [email protected]

OZP – 261 105 555, [email protected]

RBP – 800 213 213, [email protected]

VoZP – 222 929 199, [email protected]

ZPMV – 222 222 255, [email protected]

ČPZP – 597 089 205, [email protected]

Minimální záloha na sociální pojištění činí 3 210 Kč měsíčně. Informace k platbě Vám sdělí kontaktní pracoviště české správy sociálního zabezpečení. Kontakty najdete zde: https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty

Povinnost platit daň z příjmu Vám vzniká až po podání daňového přiznání. První rok podnikání tedy nemusíte daň z příjmu řešit, výpočet daně proběhne v následujícím roce v rámci daňového přiznání, v dalších letech je postup stejný.